Rus Uçakları İle Burun Buruna Geldiler

Suriye üzerinde operasyon yapan Rus ve ABD jetleri İdlib hava sahasında burun buruna geldi. ABD radarlarındaki görüntülerde uçaklar birbirlerini çıplak gözle görecek mesafeye kadar yakınlaştı. ABD F-16’ları DAEŞ hedeflerine, Rus MIG 29’ları ise muhaliflere yönelince tehlikeli yakınlaşma son buldu
Hem ABD hem Rusya, DAEŞ’i vurma bahanesiyle Suriye’ye operasyon yaparken, Rus uçaklarının Türk F-16’larına radar kilitlemesinin ardından sınırda yeni bir gelişme daha yaşandı. İncirlik’ten havalanan ABD F-16’ları DAEŞ hedeflerine vurmak için belirlediği rotayı izlerken Türkiye sınırının hemen ötesindeki İdlib’de Rus jetleriyle burun buruna geldi. DAEŞ’i vurduğunu söyleyen ama daha çok İdlib, Hama, Humus ve Halep’teki muhalifler ve sivilleri hedef alan Rus uçakları İdlib yakınındaki köyleri hedef alırken, ABD uçaklarının görüş mesafesine girmesiyle tehlikeli anlar yaşandı.

TÜRK UÇAKLARINA TACİZ

ABD’nin CBS televizyonu tehlikeli yakınlaşmanın radar görüntülerini yayınlarken, ABD askeri kaynakları da bu yakınlaşmayı doğruladı. ABD hava operasyonunu yöneten General Charles Brown bizzat bu durumu teyit ederken, “Uçaklarımız çok yakınlarında Rus jetlerinin olduğunu fark etti. Pilotların ifadelerine göre çıplak gözle görebiliyorlardı. Ne karşı taraftan ne de bizim tarafımızdan hiçbir iletişim kurulmadı. Uçaklar birbirlerini tanımlama ya da uyarma konuşması yapmadı. Rus uçakları biraz daha yakınlaşmayı sürdürdü ancak pilotlarımızı buna karşı bir hamle yapmadı ve rotasını bozmadı. F-16’lar Rakka’ya doğru DAEŞ hedeflerine yönelirken, Rus MIG- 29’ları ise Türkiye sınırına doğru uçtu” diye konuştu. Bu arada Rus uçakları dün Türk jetlerine radar kilitleme yapmazken, bu kez Suriye füze sistemlerinden taciz geldi. Genelkurmay Başkanlığı, sınırda devriye uçuşu yapan Hava Kuvvetleri’ne bağlı F-16’ların, Suriye’de konuşlu SA füze sistemleri tarafından 1 dakika 30 saniye taciz edildiğini bildirdi.

İT DALAŞI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’den Suriye krizine ilişkin bir açıklama geldi. Rus İnterfax ajansının geçtiği habere göre Rusya Devlet Başkanı Putin savunma bakanına “Türkiye, ABD, Suudi Arabistan, İran ve Irak’la Suriye konusunda işbirliğine devam” talimatı verdi. Başbakan Davutoğlu, Rusya’nın IŞİD’le savaşma bahanesiyle Suriyeli muhalif güçleri vurduğunu, yapılan 57 saldırıdan 55’nin muhaliflere, 2’sinin IŞİD’e yönelik olduğunu duyurmuştu.

ÇALIŞMA GRUBU YOK

Rusya’nın “Türkiye ile benzer krizler yaşanmasın diye ortak çalışma grubu kuralım” açıklamasına Türk makamlarından ağır bir cevap geldi. Dışişleri’nden yapılan açıklamada şöyle denildi: “İhlalin tekrarı durumunda doğacak sonuçlardan Rusya sorumludur.”

HAZAR’DAN VURDULAR

Rusya, Suriye’deki IŞİD hedeflerini Hazar Denizi’nde konuşlandırılan Rus savaş gemilerinden fırlatılan uzun menzilli füzelerle vurduğunu açıkladı. Rus televizyonlarına açıklama yapan Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Hazar’daki dört savaş gemisinden 26 füze atıldığını belirtti.

KAYNAK: TAKVİM

Bu Haberi Yorumla

Yorum