Hangi maddeler uyuşturucu olarak kabul edilir?

Hangi maddeler uyuşturucu olarak kabul edilir?
Kişinin iradesini her şekilde yanıltan, kişiyi normal davranış şekillerinden uzaklaştıran kişiye mutluluk veren veya kişinin hormonlarını tetikleyerek hormonların normalden fazla salgılanmasını sağlayan maddeler aslında ilaç dışındaki maddeler uyuşturucu veya uyarıcı maddeler olarak kabul ediliyor.Bir uyuşturucu veya uyarıcı maddenin suç olup olmadığına bugün kanunumuza göre Bakanlar Kurulu karar veriyor.Bakanlar Kurulunun önüne de Sağlık Bakanlığı tarafından yeni çıkan uyuşturucu tipleri dahil olmak üzere liste şeklinde bir tavsiye gidiyor ve Bakanlar Kurulu kararı ile bu maddelerin uyuşturucu veya uyarıcı madde olup olmadığına karar verilir.

Uyuşturucunun özellikle tanıması yani bir insan için çok mümkün değildir.Çünkü toz şeklinde olabilir, yaprak şeklinde olabilir, tahta şeklinde olabilir, her türlü şekle büründürebilir,  bir elbiseye sıvı ile emdirilebilir. Uyuşturucun bu şekilde çok şekilde nitelikte taşınabilmesi mümkün olduğu için normal bir kişinin uyuşturucu olup olmadığını anlaması çok mümkün değildir.

Bir uyuşturucu madde yakalandığı zaman veya uyuşturucu madde şüphesi şüphesi ile bazı maddelere el konulduğu zaman kriminal laboratuvarlara gönderilir. Kriminal laboratuvarda özellikle bunun saflık derecesi, hangi maddeden üretildiği ve ne gibi maddelerden oluştuğu açıklanır.Bu maddelerin, ekspertiz raporundan sonra uyuşturucu veya uyarıcı madde olup olmadığına karar verilir.

Bu Haberi Yorumla

Yorum