Gebze Üstün Zeka – GETUP

Gebze’de de şubesi bulunan Üstün ZekaGelişim Programları Destek Merkezi’nden psikolog Vedat Yıldırım, Gebze’de de uyguladıkları GETUP programı ile ilgili bilgi verdi.

İzmit’te 2009 yılında kurulan ve bir şubesi de Gebze’de olan Üstün Zeka Kişisel Gelişim Programları Destek Merkezi’nde uygulanan GETUP eğitim metodu;
Çocukların mevcut zeka potansiyelini ortaya koymasını sağlıyor ve dikkat, hafıza ve mantık muhakeme alanında uyguladığı özel metotlarla onların daha başarılı olmasına yardımcı oluyor.
Program, 4-18 yaş aralığındaki çocukların günümüz dünyasında daha kendine güvenen ve daha farkında bireyler olmasını sağlıyor.

GETUP - Gebze üstün zeka

Gebze üstün zeka

GETUP NE DEMEKTİR
Türkçe bir kısaltma olan GETUP’ın açılımı ‘Gelişim Takip Uygulama Programı’dır. Türk Patent Enstitüsü’nden de onaylı bir programdır. GETUP, 2009 yılında Genius Academy ekipleri tarafından İzmit’te kurulan bir zihin geliştirme programı. Bu program, ürettiği özgün materyallerle çocukların zihin ve kişilik gelişimlerini destekler.
GETUP, bilimsel tabanlı ve dünya standartlarına uygun geliştirilmiş olan Zihin Geliştirme Programı ile çocukları ufukları geniş, hayatı yorumlayabilen ve zihin performanslarını maksimum düzeyde kullanabilen fertler sınıfına yükseltmek için çalışıyor.

Çocuğun zihin gelişimine ihtiyacı olup olmadığı nasıl anlaşılır?
Teknolojinin yanlış kullanımı ve çeşitli düzensiz alışkanlıklar zihnimizin işleyişine zarar vermektedir. Çok zeki olduğu bilinen çocuklarda bile geçerli olan bu durum, öncelikle özgüvenle ilgili sıkıntılar oluşturmaya başlar; devamında ise ‘dikkat’ sıkıntıları yaşanır. Dikkat, ‘öğrenme’ için o kadar önemlidir ki aktif olarak gözlem ve dinleme yapamayan bir çocuk, aktarılan bilgilerin çoğunu hafızasına depolayamaz, dolayısıyla elde ettiği verilerle tam bir kanaat oluşturamaz, yorumlama güçlüğü yaşar. Bu da ‘mantık muhakeme’nin gelişimini engeller. Zekâ potansiyeli ne kadar yüksek olursa olsun, zihin fonksiyonlarını tam olarak kullanamayan bir çocuğun zamanla davranışları da bozulur. GETUP, tüm bu olumsuzlukları tersine çevirmek ve çocuklarımızın zekâ potansiyellerini zihnin tüm fonksiyonlarıyla kullanmalarını sağlamak için uygulanır.
Peki, nasıl bir eğitim metodu uyguluyorsunuz? Kullanılan materyaller nelerdir?
Her bireye özgü bir eğitim modeli vardır. GETUP, Üç ana başlık altında, özel materyallerimizle uygulanır. Kağıt-kalem uygulamalarını beynin hız bölgesiyle alakalı kısımda desteklemek için bilgisayarlar kullanılmaktadır. Kâğıt, eğitimin zeminidir. GETUP bünyesinde dikkat, hafıza ve mantık-muhakeme gibi alanları kapsayan 2 binden fazla kâğıt-Kalem uygulaması vardır ve bunlar bütün eğitim programımızın takribi yüzde 70’ini teşkil etmektedir
Eğitim kimler tarafından ne süreyle verilir?
Eğitimler psikoloji, davranış bilimleri, sosyoloji, eğitim bilimleri gibi alanlarda eğitim almış uzman eğitimciler tarafından verilir. Çocukların her birinin dikkat, hafıza ve mantık-muhakeme gibi alanlarda ulaşmaları gereken asgari bir düzey vardır. Bu düzeye ulaşmak için GETUP olarak öngördüğümüz eğitim süresi, 6-8 aydır ve bu süre yeterli olmaktadır.
Eğitim sonunda çocuğun hangi konularda, ne gibi ilerlemeler kaydetmesi beklenir?

Bu programa katılan öğrenciler, hızlı öğrenir, çabuk unutmaz, anlatılanı ayrıntılarıyla dinler ve anlar. Okuduğu metni eksiksiz ve hatasız okur, basit işlem hataları yapmaz, uyarıları ve detayları çabuk fark eder, planlama yeteneğini geliştirir. Hayal gücü ve düşünme yetenekleriyle birlikte matematik ve problem çözme becerisi de gelişir.

GEBZE ÜSTÜN ZEKA

Güzeller Mh. İbrahimağa Cd. 910 . Sk. No 1/1 (Akbank Karşısı) Akse Sapağı/Gebze

Tel: 0262 644 77 55 Cep: 0553 014 39 77

www.gebzeustunzeka.com

Bu Haberi Yorumla

Yorum