Bitcoin Yine Bölünüyor: Lightning Bitcoin Geliyor

10.000 dolar seviyesini aşarak dünya üzerindeki en değerli kripto para olmaya devam eden ve toplam market hacminin de yüzde 50’sinden fazlasını oluşturan Bitcoin, bir hard fork daha gerçekleştirecek. Bitcoin Cash, Bitcoin Gold ve Bitcoin Diamond‘dan sonra şimdi de Lightning Bitcoin yolda. Avrupa ekibi tarafından yürütülen proje ile ilk defa Delegated Proof of Stake (DPOS) mekanizması kullanılacak.

Lightning Bitcoin Nedir

Lightning Bitcoin, Bitcoin’in 499,999. bloğunda meydana gelecek hard forkla oluşacak olan yeni kripto para birimidir. 23 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşecek olan bu ayrım ile ortaya çıkacak olan bu dijital para ile işlemlerin geçerli sisteme göre çok daha hızlı gerçekleştirilmesi hedefleniyor. Hedeflenen günlük işlem sayısı ise 24 milyon.

Proof of Work mekanizması ile yapılan Bitcoin madenciliği çevreye verdiği zarar dışında sistemi madencilerin tekeline de bıraktığı için epeydir tartışma konusuydu. Daniel Larimer, DPOS mekanizmasının white paper yazarı, kripto para madencilerinin blok oluşma zamanını kontrol ederek karlarını maksimize etmeye çalıştıklarını öne sürmüş ve bunun fiat paranın kripto paraların önüne geçmesi ile sonlanacağını belirtmişti. DPOS sistemi ise Ligtning Bitcoin’in internet sitesinde açıklandığı üzere koin sahiplerine oy hakkı sağlayarak başka bir sistem tarafından kontrol edilmenin önüne geçiyor.

Projeyi Destekleyenler Kimler?

Proje geliştirici ekibini henüz tamamen açıklamasa da ekipte Çin topluluk liderlerinden Jack Zhang’in olduğu görülüyor. Geliştirici ekibi henüz açığa çıkmamış olsa dahi internet sitelerinde açıklandığı üzere Lightning Bitcoin CEX.io, BTCC, gate.io ve Coldlar wallet gibi borsaların desteğini arkasına almış gibi görünüyor.

Teknik Detaylar

Projede belirtilen teknik detaylar ne kadar uygulanabilir olur bilmiyorum ama günde 24 milyon işlem sayısı epey etkileyici görünüyor;

#Paranette#

Bu Haberi Yorumla

Yorum